
Po zebraniu herbatę oczyszcza się z liści uszkodzonych przez choroby, z gałązek oraz innych zanieczyszczeń. Podczas zbioru segreguje się osobno pączki i kolejno listki pierwsze, drugie itd. aż do szóstego włącznie. Zebrane liście muszą być tego samego dnia przerobione. Jeżeli zostaną pozostawione dłużej to nie będą się nadawać do przerobu, bo zachodzą w nich procesy biochemiczne.
Podsuszanie czyli więdnięcie
Kolejnym etapem prac nad herbatą jest jej podsuszanie, zwane też więdnięciem. Rozkłada się je na drucianych siatkach w specjalnych korytach i suszy się tak długo, aż stracą nawet do 70% swojej wilgotności. Ten etap trwa kilkanaście godzin. Listki stają się wiotkie, giętkie i gotowe do skręcania.
Skręcanie
Umieszcza się je w maszynie skręcającej i wprawia w ruch obrotowy. W wyniku tego procesu następuje przerywanie ścian komórkowych liści, a wygląd ich przypomina drut. Po pierwszym rolowaniu liście są przepuszczane przez sito. Te, które przez nie przechodzą, zawierają duże proporcje małych listków i tzw. tips (końcówek). Są to liście najwyższej jakości, określane mianem „first fine”. To, co pozostaje po ich przesianiu, jest ponownie rolowane i przepuszczane przez sito. Zebrane w ten sposób liście określane są mianem „second fine”.
Utlenianie zwane fermentacją
Fermentacja herbaty jest wyłącznie procesem chemicznego utleniania. Liście rozkładane są w korytach lub na stołach, przez co enzymy w nich zawarte mają kontakt z powietrzem i inicjują proces utleniania. Proces ten decyduje o smaku, barwie i mocy herbaty. Odbywa się w temperaturze około 26 stopni Celsjusza i trwa od pół godziny do dwóch godzin. Dzięki temu liście herbaty zmieniają barwę z zielonej, przez jasnobrązową, do ciemnego brązu. Im dłużej poddaje się je utlenianiu, tym kolor herbaty jest ciemniejszy.
Suszenie
Proces suszenia przebiega w specjalnych urządzeniach, przy zastosowaniu wysokiej temperatury, przy czym temperatura samej herbaty – półproduktu – dochodzi do 70–75 stopni Celsjusza. Podczas suszenia następuje dezaktywacja enzymów i obniżenie całkowitej zawartości wody do około 3%.
Sortowanie
Końcowym etapem produkcji jest sortowanie suchej herbaty – półproduktu, to znaczy rozdzielanie za pomocą odpowiednich sit (w maszynach sortujących lub ręcznie) na jednorodne pod względem wymiarów i kształtu listki herbaty. Sortuje się je i dzieli się na cztery kategorie: liście całe, liście łamane, miał i pył.

Aromatyzacja
W wielu krajach (Chiny, Japonia, Anglia) po ostatecznym wysuszeniu, herbatę aromatyzuje się dodając do niej substancje (przyprawy korzenne, ziołowe, płatki kwiatów, esencje owocowe), które albo nadają herbacie zupełnie nowy aromat, albo też wzmacniają aromat utracony przez herbatę w procesie obróbki fabrycznej.