O kim mowa w tytule dzisiejszego wpisu? W takim dniu jak dziś, chyba domyślacie się o kim będzie ten wpis. Nie może być inaczej. Bohaterami dzisiejszego artykułu będą Dziadkowie. To niezwykłe osoby, które mają ważną rolę do odegrania w życiu dziecka. Kiedy w rodzinie pojawia się dziecko, role poszczególnych członków się zamieniają. Rodzice dziecka wchodzą w nową rolę społeczną, którą powoli będą poznawać i zgłębiać. Natomiast dziadkowie w nowej roli mogą służyć rodzicom swoją wiedzą, doświadczeniem i pomocą.
Czy zastanawialiście się kiedyś jakie znaczenie ma relacja z dziadkami dla rozwoju wnuków? Wszystko zależy od tego jakiego rodzaju związek uda się zbudować między tymi dwoma pokoleniami. Kiedy dziadkowie mieszkają daleko, widują wnuki rzadko, to mają niewielki bezpośredni wpływ na ich życie. Rola babci czy dziadka jest dla nich o wiele mniej znacząca. Tacy dziadkowie bardziej skupiają się na sobie, swojej karierze zawodowej, zdrowiu czy własnych przyjemnościach niż na wychowywaniu wnuków, a to nie jest dobre dla relacji rodzinnych.
Na drugim biegunie związków dziadkowie-wnukowie jest związek bardzo zaangażowany. Tak często zdarza się w rodzinach wielopokoleniowych, gdzie rodzice zajęci są pracą, robieniem kariery, a obowiązki wychowawczo-rodzicielskie spadają na dziadków. Wtedy buduje się bardzo silna relacja między dziadkami a wnukami, ale taka skrajność wpływa często na relacje rodzice-dzieci.
Trzecim i według mnie najlepszym rodzajem związku dziadków i wnuków jest taki, który wypośrodkowuje te relacje. Są tak zwani dziadkowie-towarzysze. Nie zastępują wnukom rodziców, nie mają bezpośredniego wpływu na ich wychowanie. Są natomiast zarówno zaangażowani w swoje własne życie, jak i otaczają troską i opieką wnuków.
Idealni dziadkowie powinni być wsparciem dla rodziców w wychowywaniu i opiece nad dziećmi. Nie powinni jednak narzucać swojego zdania i wtrącać się w proces wychowawczy. Dla wnuków tacy idealni dziadkowie powinni być źródłem akceptacji, cierpliwości, spokoju. Gotowi poświęcić im swój czas wtedy gdy tego potrzebują. Dają oni swoim wnukom także poczucie ciągłości pokoleniowej i tak ważnego zakorzenienia.
Wnukowie dla swoich dziadków też są ważnymi osobami i ważną częścią ich życia. Nadają nowy wymiar i sens ich istnieniu, gdy pojawiają się na świecie. Dzięki temu starsze pokolenie wie, że jest potrzebne, że może się komuś przydać i służyć swoją wiedzą i doświadczeniem. Młodsi mobilizują dziadków do większej aktywności i działania. Wspólne wycieczki, wypady na basen czy do zoo, stają się źródłem przyjemności dla obu pokoleń.
W dzisiejszych czasach wnukowie stają się dla swoich dziadków przewodnikami po świecie technicznych nowinek, ucząc ich obsługi komputera czy telefonu komórkowego. Dzięki temu życie seniorów może być ciekawsze, aktywniejsze, a wiele z tych nowinek może ułatwić starszym życie. Gdy aktywne życie dziadków dobiega końca, sprawność jest coraz mniejsza, a chorób przybywa, wnukowie bywają opiekunami starszych, wyręczając ich w czynnościach, które dla nich stanowią już problem.
W dniu Babci i w przededniu dnia Dziadka, wszystkim Babciom i Dziadkom składam najserdeczniejsze życzenia, zdrowia, radości życia, satysfakcji z pełnienia tych ważnych dla młodego pokolenia ról, wspaniałych, dających powody do dumy wnuków oraz radości życia.
A Wam Drodzy Czytelnicy życzę tego, abyście czerpali z tego bogatego źródła doświadczeń. Kochajcie swoich Dziadków, ceńcie ich rady, celebrujcie wspólnie spędzony czas. Nie zapominajcie o nich i nie odstawiajcie na boczny tor. Bo gdy ich stracicie, to pewien etap Waszego życia się zamknie, a pozostaną Wam tylko wspomnienia. Oto moje wspomnienie: