Sposoby na zbyt suche powietrze

W okresie gryp i przeziębień warto zadbać o powietrze w naszych wnętrzach. Zimą, gdy ogrzewanie w naszych domach pracuje na cały regulator, powietrze staje się zbyt suche. Suche powietrze powoduje podrażnienia gardła, sprzyja katarom i innym infekcjom górnych dróg oddechowych. Dlatego warto zadbać, aby poziom wilgoci w naszych mieszkaniach był odpowiedni.

W jaki sposób można to zrobić? Jest na to kilka sposobów. Podstawową zasadą powinno być codzienne wietrzenie wszystkich pomieszczeń i to niezależnie od pogody. Powietrze, które jest na zewnątrz zazwyczaj jest wilgotniejsze niż to w naszym domu.

otwarte okno
open window / glasseyes view – https://​flic​.kr/​p​/​L​h​Hyk

Kolejnym sposobem jest suszenie prania w domu. Najlepiej robić to w pobliżu grzejników. Odparowująca z prania woda doskonale nawilży powietrze w pokoju.

Na kaloryferach warto zawieszać specjalne naczynia zawieszki, które po napełnieniu wodą dostarczają powietrzu wilgoci.

Na noc, szczególnie w sypialni warto rozwiesić na grzejnikach mokre ręczniki. Warto do tego celu użyć grubych ręczników, które będą dłużej schnąć oddając wilgoć powietrzu. Dodatkowo można te ręczniki skropić ulubionym olejkiem eterycznym np. sosnowym.

W różnych miejscach pokoju warto ustawić naczynia z wodą. Najlepiej takie, które są szerokie, bo wtedy powierzchnia parowania jest większa. Może to być ładna ozdobna miseczka albo nawet ozdobny słoik czy wazon.

Przeczytaj także:  Sposoby na rozładowaną komórkę

Na odpowiedni mikroklimat w naszych domach ogromny wpływ mają też rośliny, które w nich hodujemy. Szczególnie dobrze do tego nadają się te o bujnych liściach, ponieważ sukcesywnie przez nie oddają wilgoć pobraną z gleby.

rośliny doniczkowe
Back Lit Green / Randen Pederson – https://​flic​.kr/​p​/​f​A​5​43R

Korzystajmy także z elektrycznych nawilżaczy. Nawet te o dość małej wydajności dają odczuwalną poprawę w uzyskaniu większej wilgotności powietrza. Warto na przykład przed położeniem się spać sypialnię przewietrzyć, a potem przez ok. 30 minut nawilżyć takim elektrycznym nawilżaczem. Wasz sen z pewnością wtedy będzie spokojniejszy, nos nie będzie zatkany i nie obudzicie się z bólem głowy.

(Visited 410 times, 2 visits today)

Oceń artykuł:

(3 głosów, średnia: 2,67 z 5)
Loading...

Podobało się? Podziel się z innymi: