Znacie mnie już trochę i wiecie, że los zwierzaków zawsze leży mi na sercu. Dlatego w takim dniu jak dzisiejszy, gdy rok kończy swój bieg, a spora część z nas szykuje się do hucznych balów, nie może zabraknąć tego tematu. Jak już się domyślacie, tematem tym jest przeżywanie sylwestrowej nocy przez nasze zwierzaki. My – ludzie – wiemy, że to tylko fajerwerki, które mają podnieść radosny nastrój i dostarczyć nam wrażeń wzrokowych dla podkreślenia wyjątkowości czasu, w którym rozpoczynamy odliczanie pierwszych chwil nowego roku. Nasze zwierzaki nie zdają sobie z tego sprawy. Więc nim zaczniemy się szampańsko bawić, zapewnijmy komfort i bezpieczne warunki naszym pupilom. Nie tylko psy i koty odczuwają w taką noc strach, chociaż to o nich zazwyczaj najczęściej się mówi. Zacznijmy więc od mniejszych zwierzaków, które też odczuwają strach w takich chwilach.
Króliki
Króliki mają bardzo wrażliwy słuch, dlatego warto zadbać o wyciszenie pomieszczenia, w którym się znajdują. Nie przenośmy klatki z królikiem do innego nieznanego mu pomieszczenia (np. łazienki). Raczej zadbajmy o zasłonięcie okien, zamknięcie drzwi. Nie wypuszczajmy pupila z klatki w tę noc, aby mógł sobie latać wolno. Lepiej umieśćmy w klatce kawałek jakiegoś miękkiego materiału, aby nasz zwierzak mógł się w nim schować i poczuć bezpieczniej.
Fretka
To zwierzątko raczej nie przejmuje się sylwestrowymi atrakcjami, ale lepiej dmuchać na zimne. Jeżeli wychodzimy na spacer z naszą fretką, to warto to zrobić w ten wieczór raczej wcześniej, nim rozpoczną się fajerwerki, bo nasz zwierzak wystraszony może uciec. W domu warto włożyć do klatki z fretką dodatkowy hamak lub jamę z materiału, aby fretka mogła się w nich zakopać i przespać sylwestrowe zamieszanie.
Kot
Zasada jest podobna jak w przypadku innych zwierząt. Zapewnijmy kotu bezpieczne miejsce w domu z dala od okien (które dobrze jest zasłonić). Drzwi pozamykać. Kotów, które są wychodzące lepiej w tę noc nie wypuszczać, żeby nie stały się ofiarami pijanych chuliganów, którzy czasami celowo próbują strzelać z petard do kotów. W domu, jeżeli kot nie ma na to ochoty, nie bierzmy go na siłę na ręce. Kota najlepiej zachęcić do intensywnej zabawy i porządnie zmęczyć, żeby wieczorem był mniej aktywny i śpiący.
Pies
To chyba zwierzę, o którym najwięcej się mówi myśląc o nocy sylwestrowej. Nie wychodźmy z naszymi psami zbyt późno na wieczorny spacer w Sylwestra. Najlepszą sytuacją jest gdy sami nie wybieramy się na sylwestrowe szaleństwa i pozostajemy z naszymi psiakami w domu. To my dajemy im największe poczucie bezpieczeństwa. Nie pocieszajmy jednak psa gdy się boi, bo może on to odebrać jako pochwałę swojego strachu. Gdy pupil zostaje sam w domu, należy przede wszystkim zabezpieczyć drzwi i okna, aby podczas napadu lęku nie uciekł z mieszkania. Najlepiej pozostawić zwierzę w jednym pomieszczeniu, zasłonić okna i zgasić światło. Należy przygotować pupilowi zaciszny kąt, w którym będzie czuł się bezpiecznie, nie przywiązywać go do niczego, dać mu koc, w który będzie mógł się zakopać i schować, zapewnić dostęp do wody oraz zostawić ulubioną zabawkę. I jeszcze taka prośba do Was na koniec. Jeśli zwierzę w napadzie lęku coś zniszczy lub załatwi swoje potrzeby fizjologiczne, nie krzyczmy na nie, ani nie karćmy go, ponieważ robi to ze strachu przed czymś, czego nie rozumie.