Sposób na odświeżanie warzyw

Każdemu z nas zdarza się czasami kupić za dużo warzyw, których nie uda się w szybkim czasie spożytkować. Oczywiście jeżeli przechowywaliśmy je zbyt długo i zaczęły się psuć, to już nie ma dla nich ratunku. Natomiast gdy tylko nieco podeschły i się pomarszczyły, jest jeszcze szansa na przywrócenie im zdatności do spożycia.

Warzyw, które nadają się do takiego odświeżania jest wiele: marchew, pietruszka, seler, buraki, ziemniaki, rzodkiewki, papryka, ogórki, bakłażan i pewnie wiele innych. Takie pomarszczone warzywa należy zanurzyć na co najmniej 1 godzinę (ale lepiej na dłużej) w bardzo zimnej, wręcz lodowatej wodzie z dodatkiem octu winnego. Na 1 litr wody dajemy 3 łyżki octu. Jeżeli woda nie jest zbyt zimna, można do niej dorzucić kostki lodu.

Warzywa uzupełnią wodę, dzięki czemu odzyskają wcześniejszy wygląd. Będą pękate, chrupiące i będzie je można użyć przygotowując kolejne pyszne dania.

zwiędła papryka
Wilted Green Pepper Vegetable / Steven Depolo – https://​flic​.kr/​p​/​8​U​J​cLW

Gdy kupimy rzodkiewki, a nie zużyjemy ich w tym samym dniu, to warto odciąć liście, wrzucić rzodkiewki do miseczki z zimną wodą i w ten sposób przechowywać w lodówce.

Natomiast sałatę przechowujemy w lodówce w szczelnym pudełku lub plastikowym woreczku. Sałatę, która zwiędła ożywiamy wsadzając na chwilę do gorącej wody z cukrem (1 część cukru na 10 części wody). Po osuszeniu skrapiamy ją sokiem z cytryny. Sałatę lodową przechowując w lodówce warto owinąć mokrą ściereczką. Zapobiegnie to jej przesychaniu.

Przeczytaj także:  Herbata nie tylko do picia - 10 tricków

Odświeżone warzywa są tak samo smaczne jak te świeżo kupione, ale lepiej nie doprowadzać ich do takiego stanu. Kupujmy je częściej, ale w mniejszych ilościach, albo w ilościach potrzebnych do przygotowania konkretnego dania. Jeżeli nie wykorzystamy wszystkich kupionych warzyw, to warto pomyśleć o zrobieniu jakiejś fajnej sałatki i np. zawekowaniu jej w słoiczku, przedłużając tym samym żywotność użytych jarzyn.

(Visited 2 723 times, 10 visits today)

Oceń artykuł:

(4 głosów, średnia: 4,25 z 5)
Loading...

Podobało się? Podziel się z innymi: