Kilka tricków na wiosenne porządki

Szykując się do świąt myślimy o tym co będziemy przygotowywać kulinarnie, dbamy o ładny wystrój wnętrz. Pierwszą jednak sprawą, którą powinniśmy się zająć nim przejdziemy do tych kolejnych (zapewne bardziej przyjemnych) jest zrobienie wiosennych przedświątecznych porządków. Nikt chyba nie przepada za sprzątaniem. Niestety sprzątanie jest czynnością konieczną, by nie popaść w brud i chaos.

chaos
DSC_0304 / azbarkmans – https://​flic​.kr/​p​/​2​H​b​1CC

Dlatego warto się z tym uporać w miarę sprawnie, aby móc się zająć bardziej przyjemnymi sprawami. Zaczynamy od czyszczenia najbardziej uciążliwych miejsc, które wymagają nałożenia odpowiedniego preparatu, namoczenia. Kiedy fugi w łazience czy zaschnięty tłuszcz będą odmakać, można się zająć czymś innym.

Kolejną zasadą przy sprzątaniu jest zasada góra-dół. To oznacza, że sprzątanie zaczynamy od rzeczy leżących wyżej, a kończąc na tych, które są najniżej. W przypadku sprzątania piętrowych domów ta zasada też się sprawdza, a więc najpierw sprzątamy piętro, później parter. Najpierw sprzątamy szafy, szafki, na końcu podłogi.

Podobna zasada to zasada „w środku i na zewnątrz”. Najpierw sprzątamy wnętrze mebla, a później sam mebel na zewnątrz. To sprawdza się przy sprzątaniu szaf, szafek czy lodówki.

Przeczytaj także:  Aby prasowanie nie stało się koszmarem
Odkurzanie
365.294: Vacuum / Jessica Spengler – https://​flic​.kr/​p​/​9​8​w​x3D

Częstym błędem przy sprzątaniu jest zaczynanie od odkurzania podłóg, a kończenie na ścieraniu kurzu. Najpierw pozbywamy się kurzu z wyższych partii mieszkania (i to kompleksowo ze wszystkich pokoi), a dopiero później odkurzamy i sprzątamy podłogi. Dzięki temu brud z jednego pomieszczenia nie będzie się przenosił na czystą podłogę w następnym pomieszczeniu.

Sprzątając nie zapomnij o wyczyszczeniu drzwi wejściowych i wycieraczki przed drzwiami, bo to pierwsze rzeczy, które zobaczą odwiedzający Cię goście. Dobrze byłoby aby zachęcały do odwiedzin, a nie odstraszały.

(Visited 317 times, 1 visits today)

Oceń artykuł:

(Brak ocen)
Loading...

Podobało się? Podziel się z innymi: