Jak dbać o zimowe buty

Każdy z nas doświadcza tego jak zima, a konkretnie piasek i sól drogowa, niekorzystnie działa na nasze obuwie zimowe. Żeby nasze obuwie służyło nam jak najdłużej, a przynajmniej doczekało końca zimy, warto o nie zadbać. Dziś chcę Wam podpowiedzieć kilka rad jak to zrobić.

czyszczenie butów
Freshly shined Allen Edmonds Park Avenue / Drew Stephens – https://​flic​.kr/​p​/​5​p​v​fLb

Wracając z zimowego spaceru zdarza nam się wrócić w przemoczonych butach. Wtedy najczęściej stawiamy je obok kaloryfera (albo nawet na), aby wyschły. Niestety nie jest to dobre dla naszych butów, bo skóra wtedy twardnieje, a w konsekwencji pęka. Sposobem zalecanym przez szewców jest suszenie przy pomocy gazet. Zwykłą czarno-białą gazetę nagrzewamy na kaloryferze, gnieciemy i wkładamy do przemoczonych butów. Po godzinie wyjmujemy wilgotne gazety i zmieniamy na kolejne suche i ciepłe. Jeżeli po godzinie kolejna partia gazet jest wilgotna, czynność powtarzamy. Kozaki najlepiej suszyć wieszając je na sznurku jak pranie.

Jeżeli buty nam nie przemokły to też warto o nie zadbać. Po powrocie do domu należy je dokładnie umyć. Do mycia używamy wody z dodatkiem detergentu lub wody z octem (w proporcji 1:1). Następnie w naturalnych warunkach suszymy obuwie.

Przeczytaj także:  7 sposobów na problemy z butami
zimowe buty
Winter boots by the back door / Helena Jacoba – https://​flic​.kr/​p​/​k​D​d​QWH

Kolejną czynnością pielęgnacyjną jest ich pastowanie. Pastujemy zawsze suche buty! Pasty nabłyszczające nie mają tak dobrego działania na skórę buta, jak pasty do pucowania. Te pierwsze to w dużej mierze farba, która nadaje butom kolor, ale nie impregnuje ich od wody i zabrudzeń. Dobra pasta musi być dostosowana do rodzaju skóry i koloru butów. Powinna ona zabezpieczać buty przed czynnikami pogodowymi – deszczem, śniegiem, słońcem oraz kurzem i brudem. Napastowane buty odkładamy na noc, aby dać czas paście na wniknięcie w skórę. Kolejną czynnością jest polerowanie (froterowanie) butów. Do tej czynności najlepiej użyć miękkiej bawełnianej ściereczki lub szczotki z miękkim włosiem. Porządne polerowanie wykonujemy kolistymi ruchami przez około 15 minut (na każdy but).

Buty ze skóry lakierowanej konserwujemy nie zwykłymi pastami do pucowania, ale specjalnymi kremami do skóry lakierowanej. Do polerowania takich butów polecana jest ściereczka flanelowa. Natomiast inaczej sprawa ma się w przypadku obuwia zamszowego. Nigdy nie używamy do obuwia zamszowego czy welurowego past i kremów! Czyścimy je suchą szczotką, żeby usunąć wszelkie zabrudzenia. Uporczywych zabrudzeń można się pozbyć za pomocą gumki do ścierania lub skórki z chleba. Tłuste plamy posypujemy talkiem, zostawiamy na jakiś czas, po czym szczotkujemy. W sprzedaży znajdują się też aerozolowe impregnaty do odświeżania i uodparniania zamszowego obuwia na wilgoć. Trzeba pamiętać, żeby wybierając taki preparat dobrać go kolorystycznie lub wybrać taki bezbarwny. Impregnowanie takim preparatem powoduje przyciemnienie obuwia z jasnych skór.

(Visited 192 times, 1 visits today)

Oceń artykuł:

(Brak ocen)
Loading...

Podobało się? Podziel się z innymi: