Używamy ich niemal od pierwszych dni naszego życia. Towarzyszą nam przez całe życie. Bywają z nami w różnych sytuacjach, gdy bierzemy prysznic, myjemy głowę, wybieramy się na basen, czy też leżymy w szpitalu. Już chyba wiecie o czym mówię? Tak, dziś chcę poruszyć temat ręczników. Dlaczego? Bo pomimo tego, że każdy z nas posiada przynajmniej jeden ręcznik, który towarzyszy nam w codziennym życiu, to niewiele z nas wie jak prawidłowo o niego dbać by służył nam jak najlepiej.
Jak wybrać ręcznik?
Kupując nowe ręczniki warto, poza wyborem rozmiaru, koloru czy wzoru, zwrócić uwagę na to z jakiej tkaniny są wykonane. W dużej mierze ma to wpływ na ich chłonność. Warto wybierać ręczniki bawełniane, które charakteryzują się dużą chłonnością. Godne polecenia są też ręczniki z tkaniny bambusowej, gdyż są one hipoalergiczne i antybakteryjne, a jednocześnie dobrze chłoną wodę i są wytrzymałe.
Co zrobić po zakupie?
Oczywiście po zakupie trzeba zapoznać się z metką na naszym ręczniku, z której dowiemy się jak należy dbać o ręcznik i w jaki sposób trzeba go prać. Nigdy nie używamy nowo zakupionego ręcznika przed jego wypraniem. Pranie pozbawia ręcznik resztek chemikaliów użytych do produkcji ręcznika oraz zanieczyszczeń, które mogły pobrudzić go podczas transportu i przechowywania. Kolejnym argumentem przemawiającym za wypraniem świeżo zakupionego ręcznika jest to, że pierwsze pranie zwiększy higroskopijność ręcznika. Należy tu też dodać, że pozwoli to utrwalić kolory i uchroni nasz ręcznik przed odbarwieniami. Niektórzy producenci ręczników zalecają nawet kilkukrotne wypranie ręcznika przed jego pierwszym użyciem.
Zasady prania ręczników
Ręczniki pierzemy osobno, a nie łącząc je z innym praniem. Nie przeładowujemy pralki. Lepiej dla puszystości ręczników zadziała więcej miejsca w bębnie. Nie łączymy ręczników białych z kolorowymi. Zgodnie z zaleceniami producenta ręczniki należy prać w temperaturze pomiędzy 40 a 60 stopniami Celsjusza. Wbrew utartemu przekonaniu, ręczników nie powinno się gotować, bo może to uszkodzić bawełnę i skrócić żywotność ręcznika. Temperatura 60 stopni jest wystarczająco wysoka, aby doprać zabrudzenia i usunąć większość bakterii.
Do prania ręczników lepiej używać płynu lub żelu, bo te środki łatwiej się wypłukują i nie pozostawiają śladów na tkaninie. Unikać natomiast należy dodawania płynów do płukania tkanin. Płyny te sprawiają wprawdzie, że ręczniki stają pachnące i miękkie, ale też bardziej śliskie i mniej chłonne. Warto natomiast co kilka prań dodać do środka piorącego szklankę octu spirytusowego. Ten dodatek sprawi, że nasze ręczniki będą miękkie i stracą nieprzyjemny zapach wilgoci.
Suszenie ręczników
Odwirowując ręczniki nie nastawiajmy naszej pralki na maksymalną liczbę obrotów. Ręczniki lepiej wyciągnąć z pralki lekko wilgotne. Dlatego wirujmy je z prędkością mniejszą niż 1000 obrotów. Po wyjęciu z pralki rozwieszamy je równomiernie, najlepiej na świeżym powietrzu. Przed powieszeniem energicznie wstrząsamy ręcznikiem i rozciągamy go po brzegach. Ten zabieg podniesie pętelki, dzięki czemu nasz ręcznik będzie puszystszy i zapobiegnie kurczeniu się tkaniny. Zabieg warto powtórzyć ściągając wysuszone ręczniki.
Należy pamiętać o suszeniu ręczników w stanie rozwieszonym po każdorazowym ich użyciu. Zapobiega to gromadzeniu się wilgoci, butwieniu tkaniny i nieprzyjemnemu zapachowi.
Prasowanie ręczników
Generalnie nie zaleca się prasowania ręczników, ponieważ spłaszczamy wtedy pętelki, co przekłada się na to, że nasz ręcznik staje się mniej miękki i puszysty. Jeżeli ręczniki posiadają ozdobne elementy, tzw. bordiury, można je przeprasować lekko nagrzanym żelazkiem. Należy przy tym pamiętać aby temperatura nie przekroczyła 150 stopni Celsjusza, a żelazko było nastawione na nawilżanie.
Termin ważności ręczników
Ręczniki powinniśmy prać przynajmniej raz w tygodniu. Mimo tego, że często je pierzemy i zmieniamy, nie możemy ich używać bez końca. Tak, tak, ręczniki mają swój termin ważności. Nawet gdy bardzo o nie dbamy, nie jesteśmy w stanie pozbyć się z nich wszystkich bakterii. Dlatego też powinniśmy je wymieniać na nowe maksymalnie po 3 latach.