4 tricki na plamy z jagód

Czarna borówka, czernica, borówka czernica – to różne nazwy znanych nam pysznych owoców leśnych, jakimi są jagody. Mamy na nie sezon, pojawiły się one już w lasach i na straganach. Warto o nie wzbogacić nasze menu, bo są bogatym źródłem witamin z grupy B, witaminy C i prowitaminy A. Mają właściwości bakteriobójcze, niszczą gronkowce i paciorkowce. Warto je stosować przy zatruciach pokarmowych.

jagody
Mats Hagwall / Blueberries – https://​flic​.kr/​p​/​f​q​6​oLm

Chodząc na jagody, czy nawet jedząc te smaczne owoce, nie raz zdarza nam się być nieostrożnym i plama z jagód gotowa. Jagodowe plamy są uważane za jedne z najtrudniejszych do usunięcia. Co nie znaczy, że są niemożliwe do wyczyszczenia. W zależności od tego na jakiej tkaninie przydarzyła nam się taka plama, należy wybrać odpowiedni sposób jej usunięcia.

Zwykłe tkaniny

Przepłukujemy miejsce poplamione pod bieżącą wodą. Następnie zanurzamy na co najmniej godzinę w roztworze wody z octem spirytusowym. Jeżeli plamy nadal są, można potraktować je wacikiem z samym octem. Możemy też spróbować wyczyścić taką plamę przy pomocy ciepłego mleka. Po tych czynnościach materiał pierzemy normalnie w pralce.

Przeczytaj także:  Ręczniki papierowe - do czego przydają się w domu

Tkanina lniana

Przy powstałych plamach z jagód na lnianej tkaninie stosujemy nieco łagodniejszą metodę. Poplamioną rzecz zamaczamy na 30 minut w kwaśnym mleku. Następnie pierzemy.

Tkanina wełniana

Jagodowe plamy z tkanin wełnianych usuwamy polewając zabrudzone miejsce sokiem z cytryny. Oczywiście nie zapominamy o wypraniu tkaniny po takim czyszczeniu.

Tkanina jedwabna

Przy delikatnych tkaninach jedwabnych plamę z jagód usuwamy przy pomocy spirytusu, a następnie płuczemy pod bieżącą wodą.

plamy z jagód
Shutter Bubs – https://​flic​.kr/​p​/​5​E​U​iSJ
(Visited 8 754 times, 4 visits today)

Zobacz także:

5 sposobów usuwania plam z markera Czasami może nam się przytrafić plama z markera. A to nasza młodsza pociecha pomaluje ścianę takim pisakiem, a starsza pobrudzi koszulkę albo biurko. …
Sposoby na pozbycie się plam z lakieru do paz… Ładnie pomalowane paznokcie to ozdoba kobiety. Część kobiet powierza swoje paznokcie profesjonalistom, ale część uważa malowanie paznokci za fajne art…
5 tricków na plamy po czerwonym winie Świetna impreza, szałowy makijaż, nowa sukienka… aż tu nagle bach… i bajka się kończy. Wino rozlało się na obrus i popryskało tę nową sukienkę. Ws…
5 tricków na plamy na meblach Choćbyśmy nie wiem jak uważali, to nie jesteśmy w stanie uniknąć tego, że czasami coś wyleje nam się na stolik lub inny mebel. Warto wiedzieć jak sobi…
tagi: ,

Oceń artykuł:

(5 głosów, średnia: 3,40 z 5)
Loading...

Podobało się? Podziel się z innymi: