Dzisiaj zajmiemy się innym terminem kuchennym, który dla niektórych może brzmieć tajemniczo. Jak sami zobaczycie nie jest to nic niezwykłego ani trudnego. No to dowiedzmy się czym tak naprawdę jest glazurowanie.

Glazurowanie to inaczej nabłyszczanie potraw, np. poprzez polanie cienką warstwą galarety lub syropem cukrowym albo lukrem. Tym określeniem nazywamy też smarowanie przed upieczeniem ciast mieszaniną żółtka i mleka. Glazurowanie sprawia, że dania nabierają wyrazistego smaku, a zarazem wspaniale wyglądają. Poddane temu procesowi mogą być nie tylko ciasta, ale także różnego rodzaju owoce (całe bądź w plastrach), warzywa, mięsa (zwłaszcza przygotowywane na grilla), a nawet ryby. Glazurowanie w przypadku różnych produktów przebiega różnie, więc może trochę więcej na ten temat:
Glazurowanie ciast
Nie wszystkie ciasta glazurujemy jednakowo. Może to być nałożenie lukru na ciasto. Najprostszy lukier to cukier puder, kilka kropli soku z cytryny i odrobina gorącej wody. Innym sposobem glazurowania ciast z owocami jest pokrycie owoców galaretką lub specjalną glazurą do owoców (można ją dostać przy odrobinie szczęścia w naszych sklepach). Jeszcze innym sposobem, który sprawdza się w przypadku wypieków typu bułeczki, chałki, jest glazurowanie poprzez posmarowanie powierzchni ciasta (przed pieczeniem) żółtkiem z odrobiną mleka.
Glazurowanie warzyw
Warzywa blanszujemy (to parzenie warzyw gorącą wodą; więcej o blanszowaniu będzie jeszcze w tej serii wpisów), następnie glazurujemy przesmażając je na maśle z dodatkiem łyżki miodu lub cukru. Spośród warzyw warto glazurować te, które zawierają dużo cukru, jak na przykład rzepa, marchewka, szalotka czy cebulka.
Glazurowanie mięs
Miód lub cukier w połączeniu z masłem świetnie też nadaje się do glazurowania mięs. Taką glazurę można wzbogacić o różne przyprawy lub łyżkę octu balsamicznego. Wśród mięs glazurowaniu można poddać drób, łopatkę wołową, wieprzową oraz udziec wołowy.
Glazurowanie ryb
Z rybami jest inaczej. W technologii przetwórstwa rybnego jest to zabieg technologiczny polegający na nałożeniu warstewki lodu na rybę (filet). Glazurowanie immersyjne polega na zanurzeniu jedno- bądź dwukrotnym ryby zamrożonej w wodzie o temperaturze 1–2 stopni Celsjusza na czas ok. 20 sekund w odstępie czasowym ok. 30 sekund. Glazurowanie natryskowe polega na natryskiwaniu wody o temperaturze 1–2 stopni Celsjusza na zamrożoną rybę.
No i na koniec odrobina praktyki na przykładzie marchewki.